Jak aplikovat kontaktní čočky.

Aplikace kontaktních čoček může být na začátku trochu náročná, ale s trochou praxe se brzy stane rutinou.
Zde je postup, jak správně aplikovat kontaktní čočky:

Před začátkem:

  1. Mytí rukou: Předtím než začnete, důkladně si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou a osušte je čistým ručníkem. Tím minimalizujete riziko zanesení nečistot na čočky nebo do očí.

  2. Příprava čoček: Před aplikací kontaktních čoček si zkontrolujte, zda jsou čisté a nepoškozené. Pokud používáte měsíční nebo dlouhodobé čočky, ujistěte se, že jsou umístěny v čistém kontejneru s čisticím roztokem.

Samotná aplikace:

  1. Otevření oka: Postavte se před zrcadlo a ujistěte se, že máte dobré osvětlení. Používání zrcadla může zpočátku usnadnit správnou aplikaci.

  2. Držení horního víčka: Pomocí prstu pravé ruky opatrně zvedněte horní víčko oka, ve kterém budete čočku aplikovat. To by mělo odhalit bílou část oka a místo pro umístění čočky.

  3. Použití prstu: Použijte jiný prst (nejlépe ukazováček) levé ruky k aplikaci čočky. Položte čočku na jeho špičku. Ujistěte se, že je čočka správně natočená - pokud je čočka na prstu zakřivená do tvaru misky, je to normální.

  4. Otevření oka: Pomalu se podívejte nahoru a opatrně stiskněte spodní víčko prstem levé ruky, abyste otevřeli oko co nejvíce.

  5. Aplikace čočky: S prstem levé ruky opatrně umístěte čočku na bílou část oka. Nepropíchněte oko. Čočka by měla přilnout k oku.

  6. Zavření oka a mrknutí: Pomalu zavřete oko a několikrát se mírně mrkněte, aby se čočka usadila na svém místě.

Opakování pro druhé oko: Postup pro aplikaci druhé čočky je podobný. Ujistěte se, že čistíte prsty mezi aplikací obou čoček, aby nedocházelo k přenosu nečistot.

Je možné, že na začátku budete potřebovat několik pokusů, než se naučíte čočky správně aplikovat. Nepropadejte frustraci - s cvičením a trpělivostí to brzy půjde lépe.

Pokud máte problémy s aplikací kontaktních čoček, nebojte se oslovit svého očního specialistu. On vám může poskytnout osobní rady a ukázat vám správnou techniku.